Propolis: Doğal Antimikroyobal Madde

Propolis: Doğal Antimikroyobal Madde
7,650 Görüntülenme

Propolis: Doğal Antimikrobiyal Madde

Propolis bal arıları tarafından bitkilerden toplanan ve mumla karıştırılarak kovan içerisinde birçok amaca yönelik olarak kullanılan doğal bir üründür. Başta bal olmak üzere arı ürünleri, yüzyıllardır halk arasında birçok hastalığın tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Propolis insanların dikkatini tıbbı açıdan binlerce yıl önce çekmiş ve bu doğal ürün eski çağlarda Avrupa ve Kuzey Afrika’ da, Mısır, Yunan ve Romalılarca ya çeşitli hastalıkların tedavisinde ya da etkilerinin azaltılmasında yaygın olarak kullanılmıştır. Propolis ilk kez Yunanlılar tarafından keşfedilerek doğal bir antibiyotik olarak kullanılmıştır.

Arılar propolisi kovan iç yüzeyinin kaplanması, yarık ve çatlakların kapatılması, peteklerin kenarlarının sertleştirilip onarılması, yaz sonunda çerçevelerin bağlanması, kovan giriş deliğinin kolaylıkla savunacakları duruma getirilmesi, petek gözlerinin ana arı yumurtlamadan önce temizlenip cilalanmasını sağlamak amacıyla kullanmaları yanında, bazen kovanın dip tahtasında propolisi merdiven gibi kullanarak çerçevelere kadar çıkmak amacıyla kullanırlar. Aynı zamanda kovan içerisine giren taşıyamayacakları kadar büyük canlıları da propolis ile mumyalayarak bir enfeksiyon kaynağı oluşturmasını önlerler.

Yavru alanlarının hastalıklardan korunmasında, ana arı yumurtlamadan önce işçi arılar tarafından bütün petek gözleri temizlenir ve propolis ile dezenfekte edilir. Kovan içerisindeki besinleri korumak, yavruyu ve kendilerini çeşitli mikroorganizmalardan korumak için propolis toplar.

Propolisin bileşenleri

• %50 reçine(ağaç sakızı

• %30bitkisel mumlar

• %10 uçucu yağlar

• %5 polen %5 organik bileşikler ve mineraller

• B1,B2,B6, Cve E vitaminleri

Propolisin en yaygın bilinen ve en çok araştırılan özelliklerinden biri antimikrobiyal aktivitesidir.

Sindirim solunum ve dolaşım sistemindeki hastalık etmenlerini yok ettiği İnternal toksinleri vücuttan attığı

Sentetik antibiyotiklerin aksine uzun süre propolis kullanımı zararlı bakterilerde direnç oluşturmamakta, yararlı bakterileri de olumsuz olarak etkilememektedir

Propolis, diabet, kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıkların önlenmesi için kullanılmaktadır.

Dokuları onarıcı, damar büzücü, kanı pıhtılaştırıcı, yaraları iyileştirici, sedef, hemoroid, egzama, gibi cilt rahatsızlıklarında, ağız yaraları, diş ağrısı, mide ülseri, nefrit, idrar yolları enfeksiyonu, influenza ve diğer birçok hastalığın tedavisinde ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Tüm dünyada hızla artan antimikrobiyal direnç, hastalık ve ölümlerin sayısının artması ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle alternatif antimikrobiyal maddelerin bulunmasına ve doğal ürünlerle tedaviye yönelik çalışmalar artmaktadır.