Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Günümüzde üzerinde durulan en önemli konulardan biri olan beslenme; büyüme, gelişme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması açısından hayatın her döneminde sağlığın temelini oluşturur. Dünyada yaklaşık her yıl 300.000 kişinin hayatını beslenmeye bağlı hastalıklardan kaybedildiği düşünüldüğünde beslenme çok daha fazla önem kazanmaktadır. Dünya sağlık örgütü ve benzeri kuruluşlar günümüzde hızla yayılan aşırı beslenmeye bağlı hastalıklara karşı tüm ülkeleri uyarmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme ile sağlıklı vücut ağırlığının kazanılması ve korunması çocukluk döneminde başlayıp, yetişkinlik döneminde devam etmektedir. Beslenme programı tıpkı parmak izi gibi kişiye özgü olmalı ve kişinin yaşam tarzınıza uyarlanması gerekmektedir. Özel Ortadoğu 19 Mayıs Hastanesi, Beslenme ve Diyet bölümü olarak amacımız gerek kronik hastalıkların gerekse sağlıklı vücut ağırlığının kazanımında, size özel beslenme programınızı oluşturmak ve bunun yaşam boyu sürecek bir alışkanlık haline gelmesini sağlamaktır.


1) DİYET POLİKLİNİĞİ
Son teknolojiye sahip vücut bileşim analizi (TANITA) cihazımızla vücudunuzdaki
Yağ miktarı ve yüzdesi
Yağsız doku miktarı ve yüzdesi
Vücut su miktarı
Bazal metabolizma hızı
Yaş,cinsiyet ve boya göre olması gereken normal değerlerin ölçümü yapılmakta ve beslenme uzmanımız tarafından değerlerndirilmektedir.

Sağlıklı vücut ağırlığının kazanılması ve korunmasına yönelik diyet programı
Vücut bileşim analizi yapıldıktan sonra kişinin yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları öğrenilip kişiye özel beslenme programı oluşturulmaktadır. Zayıflamaya yönelik beslenme programında amacımız kişiyi yavaş yavaş zayıflatıp, verdiği kiloların tamamını yağ kitlesinden vermesini sağlamaktır. Kilo verirken kişiye doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemesini sağlamak önemlidir. Bu yüzden beslenme ve diyet bölümü olarak zayıflama programında danışanlarımıza özgü beslenme programı hazırlayıp hastalarımızı haftada en az bir defa kontrole çağırmaktayız.

Kilo kazanımı
Amacımız kişiye özgü beslenme haritasını çıkartıp sağlıklı miktarda yağ kazanımını sağlamaktır. Yanlış besin seçildiği takdirde kilo kazanımı çok fazla miktarda yağ alımına sebep olabilmektedir.

Çocukluk döneminde sağlıklı vücut ağırlığının kazanımı ve sağlıklı beslenme eğitiminin verilmesi

Bugün bir ülkenin gelişmişlik düzeyi, o ülkedeki çocukların sağlık düzeyleriyle ve ülkeler çocuk ölüm oranlarına göre birbiri ile karşılaştırılmaktadır. Çocuk beslenmesinin bu kadar önemli olduğu günümüzde Özel Ortadoğu 19 Mayıs Hastanesi Beslenme ve Diyet bölümü olarak çocuklarımıza büyüme ve gelişmelerini engellemeden sağlıklı vücut ağrılığına gelmesini sağlamak temel amacımızdır.

Gebe ve emziklilerde beslenme programı

Gebelerin enerji ihtiyacı, vitamin ve mineral ihtiyaçları diğer yetişkinlerden çok farklıdır. Bebeğin sağlıklı büyümesi ve zekâ gelişimi tamamen annenin doğru ve sağlıklı beslenmesine bağlıdır. Ancak sağlıklı beslenmek çok yemek demek değildir. Bu yüzden gebelik ve emziklilik dönemi beslenmesinde annelerimize sağlıklı beslenme eğitimi verilmekte ve hayatlarının bu en güzel dönemlerini sadece kendileri için hazırlanmış beslenme programı ile kendi sağlıklarını ve bebeklerinin sağlıklarını korumayı öğretmekteyiz.

2) YATAN HASTALARIN BESLENMELERİNİN PLANLANMASI VE BESLENME EĞİTİMİ VERİLMESİ

Yatan hastalarımızın diyetleri, hastanın hastalığı enerji ve besin öğeleri ihtiyacı doğrultusunda planlanmaktadır. Hijyenik ortamda hazırlanmış yiyecekler hastalarımıza sunulmakta, yatış sırasında ve taburculukta hastalarımıza beslenme eğitimi verilmektedir.

3) POLİKLİNİĞİMİZE BAŞVURAN AYAKTAN HASTALARA HASTALIKLARINA ÖZGÜ DİYET PROGRAMI HAZIRLANMASI

Ayaktan hastalar polikliniğimize doktoru tarafından yönlendirilmekte diyabet, hiperlipidemi, karaciğer ve böbrek hastalıkları, çölyak hastalığı vb. diyetle ilişkili hastalıklara yönelik diyet ve beslenme eğitimi verilmektedir.


Verilen Hizmetlerimiz;

Obezite,

•Metabolik Hastalıklar,

•Çocukluk Çağı Obezitesi,

•Özel durumlarda beslenme.Hafta içi 08:30 – 17:00
Hafta sonu ( Cumartesi ) 08:30 – 13:00 çalışmaktadır..