Çocuk Sağlığı ve Endokrinolojisi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Bölümümüz 0-16 yaşları arasındaki çocuklarımızın sağlıklı fiziksel ve ruhsal gelişimi, aşıları ve hastalıklarında gelişmiş radyolojik ve laboratuvar olanakları ile hizmet vermektedir. 0-1 yaş arası bebeklerimizin aylık rutin kontrolları, gelişim cetvellerine uygun biçimde yapılır, doğuştan gelen hastalıkların erken tanı ve tedavisi sağlanır ve Sağlık Bakanlığının önerdiği tüm aşılar ücretsiz olarak uygulanır. Ayrıca Dünya Sağlık Teşkilatının yapılmasını istediği özel aşılar da istenirse uzman çocuk doktoru nezaretinde çocuk hemşiresi tarafından yapılmaktadır.

 

Aylık kontrollarda çocuk doktorunuz, bebeğinizin beslenmesi, zihinsel ve  davranışsal gelişmesini değerlendirir ve faydalı bilgilerle anne ve babaları yönlendirir.

Çocuklarımız sık hastalanırlar, bağışıklık sistemleri yeterince olgun olmadığı için küçük  bedenler mikroplara karşı yeterince güçlü olamaz ve gözle göremediğimiz bu küçük ama zararlı canlılara yenik düşerler. Konusunda yetkin uzman çocuk hekimlerimiz  laboratuvar ve görüntüleme bölümlerinin de desteği ile çocuklarımızın mikroplarla savaşında en büyük yardımcınız olacaktır.

 

Çocuklar büyüyen organizmalardır. Tüm çocuklar normal, sağlıklı ve yaşlarına uygun bir büyüme ve gelişme göstermelidirler. Büyüme ve gelişmede bir sapma çocukların sağlığını bozacağı gibi erişkin döneme birçok sorunu taşır. Büyüme gelişme sorunları olan

çocuklar bölümümüzde uygun laboratuvar teknikleri ile taranır ve gerekli tedaviler uygulanır. Hormonal, metabolik, nörolojik hastalıklarda uygun tahlilllerle tanı konularak ilgili branş uzmanları ile değerlendirmeler de yapılmaktadır

 

 

 

Çocuk Hastalıkları Bölümümüzde;
• Sağlıklı çocukların periodik kontrolleri yapılır ve anneler bu konuda bilgilendirilir.
• Yeni doğan bebeklerin muayeneleri yapılarak annelere bebek bakımı ve beslenmesi ile ilgili gerekli bilgiler verilir.
• Yeni doğan bebeklerin 1 yaşına kadar her ay ağırlık, baş çevresi ve boy gelişimi takibi yapılır.
• Diş çıkarması, aşı, beslenme vb… takip ve eğitimi yapılır.
• 2-3 yaşlarında her 3 ayda bir büyüme ve gelişim izlenimi kontrolleri periodik olarak yapılır.
• İlerleyen yıllarda boy-kilo alımı ve gelişimi periodik olarak izlenir.
• Çocukluk çağı hastalıkları takip ve tedavisi yapılır.

• Yeni Doğan bebeklerimizin rutin aşı takiplerinin doğdukları zamandan itibaren düzenli olarak kontrol edilmesi ve kayıt altında tutulması çocuklarımız için büyük önem taşımaktadır. Bunun için gelişim ve aşı takibinin çocuğumuzun doğumundan itibaren periodik olarak yapmamız gerekmektedir.
Özel Ortadoğu 19 Mayıs Hastanesi olarak, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları konusunda Hastanemizin Uzman Hekimleri ile gelecek nesillerimizi en iyi şekilde büyütmeyi hedef alarak kalite, güven ve çağdaşlığı ilke edinerek hizmet sunmaya devam etmekteyiz.

 

Hafta içi 08:30 – 17:00
Hafta sonu ( Cumartesi ) 08:30 – 13:00 çalışmaktadır..