HPV Nedir?

HPV Nedir?
1,446 Görüntülenme

HPV NEDİR?

Human Papilloma Virüsü (HPV) erkek ve kadında anogenital bölgede hastalığa cinsel yolla bulaşarak nedenolan Papovaviridae ailesinden bir virüsdür. HPV yaygın görülen ve belirti göstermeyen bulaşıcı bir DNA virüsleridir. 200 civarında HPV tipi vardır.HPV nin yüksek riskli(kanser yapabilen) ve düşük riskli(siğil yapabilen) türleri vardır. HPV nin yüksek riskli türleri kadınlarda servikal,vajina, vulva, anüs ve orofarinks,erkeklerde ise anüs, skrotum ve penis kanserleri yapabilir.

HPV NASIL BULAŞIR?

HPV cinsel yolla bulaşabildiği gibi genital bölgelerin teması veya genital bölge ile temas etmiş olan havlu gibi eşyaların ortak kullanımı ile de bulaşabilir. Kondom ve bariyer yöntemleri bulaş riskini azaltsa bile tam olarak koruyucu değildir.

HPV AŞISI NEDİR?

Düzenli jinekolojik muayene ve rahim ağzı kanseri taramaları erken teşhis ve tedavi için çok önemli bir yere sahip olsa da rahim ağzı kanseri vakalarının sayılarının azalmadığının saptanması üzerine rahim ağzı kanserinin en sık nedeni olan HPV’ye karşı aşılar geliştirilmiştir. HPV ye yönelik geliştirilen koruyucu aşılar ile birincil koruma sağlanmaktadır. Koruyucu HPV aşıları virüs benzeri partiküllerden üretilmektedir. HPV aşısı canlı bir aşı değildir. HPV aşısı kas içine yapılmaktadır. HPV’ye yönelik 3 tip aşı geliştirilmiştir. Bunlar;

  • Gardasil (HPV tiplerinden 6,11,16,18 karşı etkilidir.)
  • Gardasil-9 (HPV tiplerinden 6,11,16,18,31,33,45,52 ve 58 karşı etkilidir.)
  • Cervarix (HPV tiplerinden 16,18 karşı etkilidir.)

HPV aşısı yaptırmadan önce veya sonra hastaların smear testi yaptırmasına gerek yoktur.


HPV AŞISI HANGİ YAŞ ARALIĞINDA YAPILMALIDIR?

HPV aşısı hem kadına hem de erkeğe yapılabilmektedir. HPV aşısı, 11 veya 12 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklar için rutin olarak tavsiye edilir, ancak 9 yaşından itibaren de verilebilir. Kız ve erkek çocuklarının cinsel temas ve HPV’ye maruz kalmadan önce aşıyı almaları idealdir.
HPV aşısının doz aralıkları yaşa göre değişmektedir.


9-14 yaş arasındaki bireyler için 2 doz aşı tavsiye edilir.

  • 1. Doz: İstenilen bir tarihte
  • 2. Doz: 1. Doz aşısından 6 ay sonra

14-26 yaş arasındaki bireyler için 3 doz aşı tavsiye edilir.

  • 1. Doz: İstenilen bir tarihte
  • 2. Doz: 1. Doz aşısından 2 ay sonra
  • 3. Doz: 1. Doz aşısından 6 ay sonra

HPV AŞISI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

HPV aşısının herhangi bir ciddi yan etkisi bulunmamaktadır. En sık görülen yan etkisi; aşı yerinde hafif şilik kızarıklık ve ağrıdır.