Diğer Sağlık Bilgileri
KANSER VE BESİNLER
KIŞ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
CÜZZAM, LEPRA, HANSEN HASTALIĞI
KATARAKT HASTALIĞI NEDİR?
Parkinson Hastalığı
ASTIM
KANSER VE TEDAVİSİ
ÇÖLYAK HASTALIĞI
FİBROMİYALJİ SENDROMU VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
ANEMİ (Kansızlık)
Meyvelerin Bilinen ve Bilinmeyen Faydaları
Koku
ŞİŞMANLIK BİR HASTALIK MIDIR YOKSA BİR ALIŞKANLIK MI?
Kadınlarda kanser.
ANNE SÜTÜ
ALS (Amiyotrofik Lateral Skleroz=Motor Nöron Hastalığı)
PEPTİK ÜLSER
SİGARAYI BIRAKMA
İYOT YETERSİZLİĞİ HASTALIKLARI
EGZEMA / DERMATİT
Tamamını Görüntüle >>
Koku

KOKU

İnsan belleğinde kalıcı yer edinen ve unutulması zor olan hoş ve kötü kokular bulunur. Bu kokuların bazılarını düşünmek bile insanların o kokuyla bağlantılı anılarını tazeler. Koku algısı, insanda hoş duygular uyandırmasının dışında uyarıcı olarak da görev yapar. Koku algılamada bir diğer unsur ise “koku hafızası” denilen kavramdır. Algılanan her türlü koku özel bir kodlama ile beynin koku belleğinde arşivlenir, diğer bir gerçek ise kokuya ait bilgilerin görsel ve işitsel hafızaya göre daha kalıcı olmasıdır. Dünya nüfusunun dörtte biri ağız kokusu problemi yaşamaktadır. Toplumun büyük bir kısmı için ortak bir sosyal durumu temsil etmektedir. Toplumun büyük çoğunluğunu korkutan ve yakınlarımıza sormaya çekindiğimiz ağız kokusu nedir ve nasıl tedavi edilir?

Ağızda oluşan ve çoğunlukla çevrenin de hissettiği kötü koku (HALİTOZİS) ağız kokusudur. Ağız kokusu tek başına bir hastalık değildir. Çoğunlukla bir hastalık bulgusudur. Son yıllardaki ağız kokusu sınıflandırması şöyledir: Dünya nüfusunun dörtte biri ağız problemi yaşamakta olup toplumun büyük bir kısmı için ortak bir sosyal durumu temsil eder. Ağız kokusu olmadığı halde ağzı koktuğuna inananlar; her türlü kontrolden sonra koku olmadığı söylenilse dahi ağız kokusu hissederler bu psikolojik bir durumdur. Bu kişilerin psikolojik destek almaları gerekmektedir.

İkinci grup kişiler;  ağız kokusu olduğu halde bunu kabul etmeyenlerdir.

Üçüncü grup kişiler ise;  sosyal olarak da  fark  edilen ağız kokusu olan gruptur.

Ağız kokusu oluşumu iki grup olarak belirlenir ve bazen ikisi bir arada  da olabilir.

FİZYOLOJİK AĞIZ KOKUSU

Bu kokular; kokulu gıdaların, alkol- sigara kullanımının yarattığı kokulardır. Özellikle soğan, sarımsak gibi kokulu gıdalar sindirim sistemindeki gazları sebebi ile kötü kokuya sebep olurlar. Kişi sabah kalktığında ağzında kötü tat ve koku vardır. Bu durumda özellikle uzun süren diş fırçalama, kokuya yönelik çinko içeren gargara kullanımı ve dil yüzeyinin çok iyi temizlenmesi etkili olur. Yine de bu gıdaların gazları yaklaşık 72 saat boyunca sindirim sisteminde kalır. Bir diğer koku sebebi de içki ve sigaradır. Bu durum hastalık değildir, fakat sosyal ortamlar için büyük sıkıntılar yaratır. Doğru macun ve gargaralar işe yarayabilir. Kadınların mensturasyon dönemlerindeki hormonal değişiklikler de ağız kokusu yapabilir. Bu durumda da özellikle fırçalamak ve uygun gargara yapmak etkilidir.

PATOLOJİK AĞIZ KOKUSU

Bu kokuların sebebi % 80-90 oranında ağız kaynaklıdır. Bu durumları  sıralamak gerekirse; diş eti hastalıkları, diş çürükleri, implant çevresi iltihaplar, kırık diş ve kökler, eski protezler, yarısı gömülü yirmi yaş dişler apseler ağız yaraları ve tükürük azlığıdır.

Ağız Kokusunun Tedavisi

Ağız kokusu çoğunlukla ağız kaynaklıdır. Bu gibi durumlarda diş hekimine başvurmak gereklidir.

Ağız içi problemler tedavi edildikten sonra koku olmaması hastanın ağız bakımını doğru ve düzenli yapması ile sağlanır. Diş hekiminin tedavisi çoğunlukla kokuyu iyileştiricidir.

Kişinin ağız kokusunu fark etmesi ve bununla yüzleşmesi zor bir durumdur. Bu durumda eşlere ve aileye yakın dostlara büyük oranda görevler düşer. Çözüm için; psikolojik durumu düşünerek sorunu belli etmek ve paylaşmak gerekir.

Ağız kokusu genetik değildir. Tedavi edilir ve bunu ihmal etmemek, kabul etmek en doğru ilk adımdır.

   
Bu içerik 1763 defa görüntülendi.

 
Öneri & İstek Formu
Doktorlarımız
Ziyaretçi ve Refakatçi Kuralları
Hekim Hakları
Nöbetçi Eczaneler
Hasta Hakları
Online Randevu
Sağlık Bilgileri ve Rehberi
Haberler
Hakkımızda
Değerlerimiz
Bölümlerimiz
E-Posta
İletişim
Acil (24 Saat)
Dahiliye
Genel Cerrahi
Kulak Burun Boğaz
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Üroloji
Nöroloji
Çocuk Sağlığı Hastalıkları
İletişim
Ulaşım
Harita Üzerinde