Diğer Sağlık Bilgileri
KANSER VE BESİNLER
KIŞ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
CÜZZAM, LEPRA, HANSEN HASTALIĞI
KATARAKT HASTALIĞI NEDİR?
Parkinson Hastalığı
ASTIM
KANSER VE TEDAVİSİ
ÇÖLYAK HASTALIĞI
FİBROMİYALJİ SENDROMU VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
ANEMİ (Kansızlık)
Meyvelerin Bilinen ve Bilinmeyen Faydaları
Koku
ŞİŞMANLIK BİR HASTALIK MIDIR YOKSA BİR ALIŞKANLIK MI?
Kadınlarda kanser.
ANNE SÜTÜ
ALS (Amiyotrofik Lateral Skleroz=Motor Nöron Hastalığı)
PEPTİK ÜLSER
SİGARAYI BIRAKMA
İYOT YETERSİZLİĞİ HASTALIKLARI
EGZEMA / DERMATİT
Tamamını Görüntüle >>
ALS (Amiyotrofik Lateral Skleroz=Motor Nöron Hastalığı)

ALS / MND

Motor nöronlarının bir rahtsızlığıdır. Kasları kontrol eden beynin içindeki sinir hücrelerinin ve istemli kas hareketini kontrol eden omuriliğin hastalığıdır. Sebebi genellikle bilinmez. Her ne kadar genetik faktörlerin önemi düşünülse de, vakaların yüzde on civarı kesinlikl genetiktir, aile geçmişinde vardır. Başlangıcı genellikle yetişkin yaşlardadır. ALS ilk olarak bacakları, kolları ve/veya boğaz ve ağız kaslarını etkiler fakat sonuçta bütün istemli kasları etkiler, sonucu da felçtir. Çoğunlukla ortalama 3-5 yıl süreyle hızlı ilerler.

Amiyotrofik kelimesinin anlamı ''kas beslenmesi olmaksızın'' ve sinirlerin normal olarak kaslara yolladığı sinyallerin kaybı anlamına gelir. Lateral ''kenara'' demektir ve omurilikteki hasarın yeri anlamına gelir. Skleroz ise ''katılaştırmak'' demektir ve gelişmiş ALS'de omuriliğin doğasının katılaşması anlamına gelir.

ALS Türleri

Vücudumuzdaki kasların her birini, beynin frontal lobunda bulunan motort nöronları kontrol eder. Bunlar elektriksel olarak kontrol edilir ve sinaptik olarak beynin alt kısımlarındaki motor nöronlarına ve omurilikte bulunan motor nöronlarına bağlanır. Beyinde olanlara üst motor nöronları, omurilikte olanlara alt motor nöronları denir. Hastalık ya üst motor nöronlarında veya her ikisinde birden zayıflığa neden olur. ALS hastalarının %10'unun beyinlerinin başka kısımlarında da dejenerasyon görülüyor. Dolayısıyla bazı hastalarda demans gelişebiliyor.

  • Progresif Musküler Atropi -PMA: Alt motor nöronlarını tutar. Üst motor nöronlar da etkilenir.
  • Primer Lateral Skleroz -PLS: Üst motor nöronlarını tutar. Alt motor nöronlar da etkilenir.
  • Progresif Supranükleer Palsi -PSP: Kafatası kaslarının (dil, yüz ve yutma kaslarının) zayıflamasıdır. Ancak çoğunlukla kol ve bacakları da tutar.

Hastalığın Seyri

Hastanın ne kadar yaşayacağı başlıca 2 şeye bağlıdır. Bunlardan biri diyafram boyunca uzanan motor nöronlardır. Bunlar soluk alma kaslarını etkiler. Dolayısıyla insanlar genellikl soluk almakta zorluk çektikleri için yaşamlarını yitirirler. Hastalığın etkilediği bir diğer bölge de yutma kaslarıdır. Bu da yeterince beslenememe ve susuz kalma gibi sonuçlr doğurur. Eğer hastada bu iki bozulma görülmez ise uzun yıllar yaşayabilir. ALS her hastada farklı seyir izler.

Siz başarabilirsiniz!

Hayatı ve içindeki güzellikleri yaratan, yüreğimizdeki sevginin sıcaklığı ve bu sıcaklığı paylaşmanın becerisine sahip olup olmadığımızdır. Yaşamımızı değerli kılan şey, düş gücümüzün büyüklüğü v aklımızın ürettiği değerleri inalık hazinesinin emrine sunbilmemizde yatar. İnnoğlu, doğadan aldıklarını doğaya verebildiği ölçüde kendisini ve üzerinde yaşadığı, adına dünya denilen bu gezegeni zenginleştirir. Bunu bazen aklıyla, bazen bedeniyle, bazen de düş gücüyle yapar. Burada beden, insn klının ürettiklerini eyleme dnüştürmesinin basit bir aracı olarak işlev görür. Bu araçta, bazen kollarımız, bazen ayaklarımız, bazen gözlerimiz, bazen de parmaklarımız rol oynar.

Stephen Hawking; ALS hastası, fizik profesörü, dünyanın en büyük matematik dehalarından biri, 71. yaşını kutladı.

Siz de başarabilisiniz...

 

 

 

   
Bu içerik 3126 defa görüntülendi.

 
Öneri & İstek Formu
Doktorlarımız
Ziyaretçi ve Refakatçi Kuralları
Hekim Hakları
Nöbetçi Eczaneler
Hasta Hakları
Online Randevu
Sağlık Bilgileri ve Rehberi
Haberler
Hakkımızda
Değerlerimiz
Bölümlerimiz
E-Posta
İletişim
Acil (24 Saat)
Dahiliye
Genel Cerrahi
Kulak Burun Boğaz
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Üroloji
Nöroloji
Çocuk Sağlığı Hastalıkları
İletişim
Ulaşım
Harita Üzerinde