Bölüm Doktorları
Prof.Dr.Seyfettin KÖKLÜ

 
Online Randevu
Gastroenteroloji

TANI VE TEDAVİSİ YAPILAN HASTALIKLAR

 

1.      Yemek borusu mide ve barsak hastalıkları

2.      Karaciğer hastalıkları

3.      Pankreas hastalıkları

4.      Safra yolları hastalıkları

 

 

GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞLEMLER

 

1.      ENDOSKOPİ: Yemek borusu, mide ve on iki parmak barsak hastalıklarının tanısını koymada kullanılan en önemli tetkiktir. Hastalık teşhisi yanında pek çok hastalıkta tedavi amaçlı da kullanılır.: örneğin yemek borusu ve mide varislerinin tedavisinde, kanamanın durdurulmasında, polip ya da erken evre tümörlerin çıkarılmasında vs. İşlem 8-10 saat açlık sonrası yapılmaktadır. Hastanın isteği ve tıbbi gerekliliğe göre işlem anestezili ya da anestezi olmadan ortalama 5-10 dakikada gerçekleşmektedir. 

2.      KOLONOSKOPİ: Kalın barsağın tamamı ve ince barsağın son kısmının incelendiği bir endoskopi yöntemidir. Bu organlara ait hastalıkların tanınması ve bir çoğunun tedavisinde kullanılır. Kolon kanseri önlenebilir bir hastalık olduğundan hiçbir şikayeti olmayan insanlarda bile 50 yaşın üzerinde kolonoskopi yaptırılmalıdır. İşlem öncesi barsak temizliği gerekir. İşlemler çoğunlukla anestezi altında yapılır süresi değişkendir.

3.      ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjio-pankreatografi): Safra yollarının ve pankreas kanalının hastalıklarının tanısında daha çok da tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Ağızdan özel bir endoskopla girilip oniki parmak barsağındaki safra ve pankreas kanallarının ağzına ulaşarak işlem gerçekleştirilir. En sık safra kanalındaki taşların çıkartılmasında kullanılır. İşleme bağlı komplikasyon riski nedeniyle tecrübeli hekimlerin yapması gereken bir işlemdir.

                                          

4.      MİDEYE BESLENME TÜPÜ YERLEŞTİRİLMESİ: PEG (Perkutan Endoskopik Gastrostomi) uzun süre ağızdan beslenemeyecek (bilinci kapalı-ağır nörolojik ya da kas hastalığı olanlar-uzun süre yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar vs) hastalarda gereken bir işlemdir. Ağızdan endoskop ile girilerek midede uygun yer tespit edilir ve ciltten mideye özel bir cihaz yerleştirilir. Hasta buradan beslenir ve ilaçları buradan verilir. Hasta ağızdan alabilir hale geldiğinde cihaz çekilip çıkartılabilir.

                       

 

5.      HEMOROİD TEDAVİSİ: Anüsün iç tarafındaki damarsal genişlemeler band ligasyonu ya da sklerozan madde enjeksiyonu ile tedavi edilebilmektedir.

6.      ENDOSKOPİK MUKOZAL REZEKSİYON/ENDOSKOPİK SUBMUKOZAL DİSEKSİYON: Büyük poliplerin ve erken evre tümörlerin endoskopik yöntemle çıkartılması işlemidir. Ameliyata gerek duyulmadan kanser öncülü ya da erken dönem kanserler bu işlemlerle tedavi edilebilmektedir.

7.      MİDE-BARSAK SİSTEMİ KANAMALARININ ENDOSKOPİK TEDAVİSİ: Kimi zaman hayati riski olan bu hastalık durumunda en iyi tedavi yöntemi endoskopik yöntemlerdir. Kanama yeri yakılarak ya da bağlanarak kanama durdurulabilmektedir.

8.      SİNDİRİM SİSTEMİ DARLIKLARININ ENDOSKOPİK TEDAVİSİ: Bir hastalığa ya da geçirilmiş ameliyata bağlı darlıklar endoskopi yardımıyla tedavi edilebilmektedir. Balonla ya da buji ile genişletme ya da stent yerleştirilmesi uygulanan yöntemlerdir.

Balon Şeması

             

 

 

Stent Şeması

                                                                

                             

 

Hafta içi 08:30 – 17 :30
Hafta sonu ( Cumartesi ) 08:30 – 12:00 çalışmaktadır.

Bu içerik 7478 defa görüntülendi.


 
Öneri & İstek Formu
Doktorlarımız
Ziyaretçi ve Refakatçi Kuralları
Hekim Hakları
Nöbetçi Eczaneler
Hasta Hakları
Online Randevu
Sağlık Bilgileri ve Rehberi
Haberler
Hakkımızda
Değerlerimiz
Bölümlerimiz
E-Posta
İletişim
Acil (24 Saat)
Dahiliye
Genel Cerrahi
Kulak Burun Boğaz
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Üroloji
Nöroloji
Çocuk Sağlığı Hastalıkları
İletişim
Ulaşım
Harita Üzerinde